Spotkanie poświęcone prawnym aspektom przejęć spółek giełdowych

Koło Naukowe Prawa Spółek oraz Koło Naukowe Prawa Rynków Kapitałowychzapraszają na spotkanie, poświęcone prawnym aspektom przejęć spółek giełdowych, które odbędzie się o 18:30, 3 kwietnia 2014 (czwartek) w sali 2.4, CI II.

Prelegentem będzie Tomasz Regucki, pracownik naukowy Instytutu Allerhanda, doktorant w Katedrze Polityki Gospodarczej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki prawa spółek, rynku kapitałowego, ładu korporacyjnego oraz ekonomii instytucjonalnej. W swojej działalności naukowej stara się wykorzystywać empiryczne podejście do problematyki prawa handlowego oraz rynku kapitałowego, autor wielu empirycznych analiz poświęconych regulacjom prawnym.

Na spotkaniu poruszone zostaną m.in. następujące kwestie:

• Od czego zależy wielkość rynku kontroli nad spółkami? Jaki jest wpływ przejęć na kształtowanie się ładu korporacyjnego?
  • W jaki sposób przebiegała dyskusja dotycząca uchwalenia trzynastej dyrektywy? Jakie czynniki wpłynęły na jej obecny kształt?
  • Czym są zasada neutralności oraz zasada przełamania? Dlaczego na gruncie trzynastej dyrektywy nie podlegają obowiązkowej implementacji w państwach członkowskich?
  • W jaki sposób na zachodnich rynkach wykorzystuje się instrumenty pochodne do dokonania wrogiego przejęcia spółki? Jakie płyną z tego wnioski dla polskiego ustawodawcy?
  • Jakich rozmiarów jest rynek kontroli nad spółkami (market for corporate control) na polskim rynku kapitałowym – ile wezwań ogłoszonych zostało na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ostatnich latach?
  • Ile sytuacji określić można jako próby wrogiego przejęcia? Ile z tych prób było udanych?
  • Czy polskie regulacje dotyczące przejęć umożliwiają pokrzywdzenie akcjonariuszy mniejszościowych? Jaka jest skala tego zjawiska?

W ramach wykładu przedstawione zostaną najważniejsze, najgłośniejsze oraz najbardziej interesujące przejęcia zarówno na zagranicznych, jak i na polskim rynku kapitałowym. Omówione zostaną m.in. sprawy Mannesmann vs Vodafone, Continental vs Schaeffler, TCI vs CSX, Emperia vs Eurocash, W. Kruk vs Vistula oraz wiele innych.

Zapraszamy!